Przejdź do sklepu

Umów się na audyt

Instrukcje obsługi maszyn – certyfikacja CE

B-Service - Zdobądź certyfikaty CE

Tworzenie instrukcji obsługi do maszyn

Certyfikacja CE maszyny to potwierdzenie, że spełnia ona wymagania dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zdrowia. To podstawa we wprowadzaniu maszyny na rynek UE i jej sprzedaży. Masz wątpliwości, czy maszyny w Twoim przedsiębiorstwie spełniają wymagania w zakresie ich bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie certyfikaty CE oraz dokumentację? Dobrze trafiłeś, na pewno Ci pomożemy.

Zanim jednak rozpoczniesz zapytanie, zapoznaj się z tym co poniżej.

Wyróżniamy:

ZASADNICZE WYMAGANIA

Zasadnicze wymagania dla maszyn czy też tzw. dyrektywa maszynowa: głównym celem tej dyrektywy jest projektowanie i produkowanie maszyn, aby zminimalizować ryzyko wypadków i urazów, wiąże się to również z wydaniem deklaracji zgodności dla maszyny od producenta i nadaniem znaku CE.

Zasadnicze wymagania skierowane są do producentów.

Minimalne WYMAGANIA

Minimalne wymagania dla maszyn są ustanawiane w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników oraz minimalizacji ryzyka związanego z eksploatacją maszyn.

Zasadnicze wymagania skierowane są do użytkowników.

Najczęściej zadawane pytania - certyfikacja CE maszyn

 1. Będę importował maszynę spoza rynku EU, ale posiada deklarację zgodności i certyfikat CE - czy to wystarczy?

TAK i NIE. Często maszyny dostarczane np. z Chin posiadają kompletną dokumentację, ale mają się nijak do wymagań zasadniczych. Np. brak osłon, wyłącznika awaryjnego itd. Warto taką maszynę wcześniej zweryfikować – nawet zdalnie prosząc o wysłanie zdjęć/filmów

 1. Mam w firmie starą maszynę – „w sumie to chyba jeszcze poniemiecka” – czy muszę dostosować ją do dyrektywy maszynowej i zdobyć certyfikat CE?

NIE. Wystarczy, że maszyna zostanie dostosowana do wymogów wynikających z Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań bhp w zakresie użytkowania maszyn

 1. Mam w firmie starą maszynę – „w sumie to chyba jeszcze poniemiecka” , udało mi się ją delikatnie przerobić, dzięki temu mogę obrabiać na niej 2 elementy więcej – czy muszę dostosować ją do dyrektywy maszynowej i nadać znak CE?

TAK. Ingerując w maszynę, stajesz się automatycznie jej producentem – musisz przejść cały proces zgodności, posiadać certyfikat CE i wydania deklaracji zgodności.

 1. Nasz konstruktor w firmie stworzył maszynę, bardzo nam pomaga i jest tylko na nasz użytek, nigdzie nie będzie sprzedawana, czy muszę dostosować ją do dyrektywy maszynowej i nadać znak CE?

TAK. Tak jak w pytaniu 3, certyfikat CE jest tutaj konieczny.

 1. Czy nowe maszyny posiadające deklaracje zgodności i certyfikat CE oraz całą niezbędną dokumentację trzeba dostosować do minimalnych wymagań zgodnie z wymogami rozporządzenia?

TAK. „CE” jest dla producenta, a „minimalne” dla użytkownika. To z wytycznych producenta może wynikać, że np. maszyna powinna zostać posadowiona na osobnym fundamencie, a nie zostało to zrobione = brak spełnieniach „minimalnych” wymagań. 

Certyfikat obsługi maszyn
Wymagania dla maszyn

Minimalne wymagania dla maszyn

Przymierzasz się do opracowania raportu w zakresie dostosowania maszyn do minimalnych wymagań bhp w zakresie użytkowania maszyna, ale nie wiesz, jak za to się zabrać i na co zwracać uwagę?

Specjalista B-Service przyjedzie do Państwa zakładu na audyt, przeprowadzi wizję lokalną, sprawdzi każdą maszynę z osobna – a na następnym spotkaniu przedstawi pełny i komplety raport z zakresu minimalnych wymagań dla maszyn w przedsiębiorstwie wraz z zaleceniami do wdrożenia wynikającymi bezpośrednio z braku spełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu.

CERTYFIKACJA CE

Masz wątpliwości co do maszyny i konieczności certyfikacji CE – umów się na audyt! Cały proces prowadzony jest przez Specjalistę B-Service – inżyniera mechaniki i budowy maszyn!

Potrzebujesz przejść cały proces zgodności dla Twojej maszyny wraz z opracowaniem niezbędnej dokumentacji?

Pierwszy krok: wyślij do nas filmik, jak działa maszyna, zdjęcia oraz posiadane dokumenty

Drugi krok: przedstawiamy ofertę wraz z harmonogramem, a jeśli materiały z punktu 1 nie są wystarczające przyjeżdżamy na audyt

Trzeci krok: wybranie wariantów oferty i przystąpienie do realizacji

W ramach oferty:

 • tworzymy instrukcję obsługi zgodnie z obowiązującymi normami oraz wydajemy deklarację zgodności
 • zapewniamy instrukcję obsługi w formie papierowej
 • projektujemy i zamawiamy tabliczkę CE
 • dokonujemy analizę ryzyka wraz ze specyfikacją zabezpieczeń
 • możliwość domówienia stworzenia schematów elektrycznych/hydraulicznych
 • możliwość domówienia projektów w dwg. i/lub skanowania w 3D

Zapraszamy do kontaktu !

Certyfikacja CE

Korzyści, które daje certyfikacja maszyn CE

Jeśli interesuje Cię import maszyn, certyfikat CE potwierdzi, iż spełnia ona najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Dzięki niemu każdy, kto używa danej maszyny, zyskuje pewność, że działa zgodnie z przepisami! W razie kontroli i nieposiadania certyfikatu CE, posiadacz sprzętu może zostać obciążony wysokim mandatem, o wysokości nawet 100000 zł. Zaufaj specjalistom i postaw na współpracę z B-service! Z chęcią odwiedzimy Cię w celu wykonania szczegółowego audytu, a w razie wątpliwości odpowiemy na wszystkie pytania. Posiadamy różne oferty dotyczące certyfikacji CE maszyn, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Firma BHP B-Service

B-Service Sp. z o.o.

ul. Sewastopolska 2, 51-203 Wrocław

NIP: 8952240017 KRS: 0000962173

REGON: 521629737

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami

Wysyłanie formularza