Przejdź do sklepu

Umów się na audyt

Szkolenie okresowe BHP – ile jest czasu na uzupełnienie szkoleń bhp pracowników po pandemii?

Szkolenie okresowe bhp w B-Service

Szkolenie okresowe bhp jest to szkolenie obowiązkowe wynikające z przepisów prawa tj. Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w sprawie szkoleń bhp. Jak to wynika z nazwy, szkolenie okresowe realizuje się w jakichś okresach czasu. Pierwsze takie szkolenie okresowe bhp pracownik realizuje do 12 miesięcy czasu od momentu szkolenia wstępnego bhp. Wyjątkiem jest stanowisko pracodawcy, czy kierownika. Osoby te mają tylko 6 miesięcy na realizację tego obowiązku.

Szkolenie okresowe bhp

Dlaczego warto robić szkolenia bhp?

Szkolenie okresowe BHP ma wiele zalet, w tym:

  • Zwiększenie świadomości: Pomagają pracownikom zrozumieć ryzyko związane z ich pracą i nauczyć się, jak je minimalizować.
  • Bezpieczeństwo: Poprawiają standardy bezpieczeństwa w miejscu pracy, co redukuje ryzyko wypadków i urazów.
  • Zdrowie pracowników: Dają pracownikom wskazówki, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne w miejscu pracy.
  • Zgodność z przepisami: Pomagają firmie spełniać wymogi prawne związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.
  • Ograniczenie kosztów: Poprzez zmniejszenie liczby wypadków i urazów, szkolenia BHP pomagają ograniczyć koszty leczenia i związaną z tym utratę czasu pracy.
  • Motywacja pracowników: Pokazują pracownikom, że firma troszczy się o ich bezpieczeństwo, co może wpłynąć na ich lojalność i motywację.
  • Rozwój zawodowy: Szkolenia mogą pomóc pracownikom w rozwijaniu umiejętności związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem w pracy, co może prowadzić do awansów.
Szkolenie okresowe bhp
  • Minimalizacja ryzyka prawnych: Szkolenia BHP mogą pomóc firmie uniknąć sporów prawnych związanymi z wypadkami w miejscu pracy.
  • Poprawa wizerunku firmy: Firma dbająca o bezpieczeństwo pracowników buduje pozytywny wizerunek, co może wpłynąć na jej reputację.
  • Życie i zdrowie pracowników: Najważniejszą zaletą jest ochrona życia i zdrowia pracowników, co jest nadrzędnym celem szkoleń BHP.

Jak widać z powyższych powodów, dlaczego warto robić szkolenia BHP, nie warto oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwo. Mniej wydatków i nerwów, a i każdy jest zadowolony.

Szkolenie okresowe bhp post Covid-19. Ile jest czasu na zrealizowanie obowiązkowych szkoleń z zakresu BHP?

Z dniem 1 lipca 2023 roku odwołano stan zagrożenia epidemicznego wprowadzonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z ustawą pierwotnie pracodawcy mieli 60 dni na uzupełnienie szkoleń bhp. Jednakże zostało to wydłużone do 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Więc tak naprawdę pracodawca ma 6 miesięcy na zrealizowanie swojego obowiązku. Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę, bo wiele może się wydarzyć. Lepiej mieć formalności wszystkie uzupełnione.

Jak często musisz realizować szkolenie okresowe bhp swoich pracowników?

Wszystko zależy od grupy zawodowej. W przypadku szkolenia okresowego bhp dla pracodawców i kierowników, szkolenia te przeprowadzane są co 5 lat. Tak samo jest w przypadku stanowisk z grupy inżynieryjno-technicznej jak i u pracowników służby bhp. Z kolei kadra administracyjno-biurowa realizuje szkolenie okresowe bhp w częstotliwości co 6 lat. Następnie, grupa pracowników robotniczych szkolona jest najczęściej. Dla robotników jest realizowane co roku lub co 3 lata, w zależności od występujących czynników niebezpiecznym na danym stanowisku pracy.

Jakie kroki musisz podjąć, by zrealizować zaległe szkolenia okresowe swoich pracowników?

Prosta sprawa. Wystarczy, że zadzwonisz do nas, bądź napiszesz wiadomość mailową do biura B-Service, że potrzebujesz takiej usługi. Zweryfikujemy możliwości i formę realizacji szkolenia okresowego bhp. Umówimy się i zrealizujemy usługę. Następnie, po wykonaniu szkolenia okresowego bhp, wystawimy imienne zaświadczenia dla każdego pracownika. Zgodnie z waszym życzeniem, możemy wysłać szkolenie skanem, ale zawsze otrzymasz zaświadczenia w formie papierowej do siedziby firmy.

Podsumowując, szkolenia okresowe bhp są bardzo ważną kwestią każdego pracodawcy jak i pracownika. Po pierwsze, mniejsze koszty generuje pracownik zapoznany z wiedzą bhp (mniej wypadków przy pracy). Po drugie, lepsza świadomość z zagrożeń jak i stosunek do pracodawcy (bo wysyła na szkolenia). Finalnie, wiedza to podstawa, zacznij od bhp!

Szkolenie okresowe bhp

Firma BHP B-Service

B-Service Sp. z o.o.

ul. Sewastopolska 2, 51-203 Wrocław

NIP: 8952240017 KRS: 0000962173

REGON: 521629737

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami

Wysyłanie formularza