Przejdź do sklepu

Umów się na audyt

Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm – co muszą wiedzieć Twoi pracownicy w tym zakresie?

27.09.2022

Szkolenie z pierwszej pomocy dla firm jest jak najbardziej wskazane, niezależnie od tego, w jakiej branży działa Twoje przedsiębiorstwo. Zaliczenie kursu udzielania pierwszej pomocy pozwala na szybkie i sprawne reagowanie w razie wystąpienia niespodziewanych zagrożeń. W poniższym tekście odpowiadamy na pytanie, jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy, ile może trwać, a także jakie są plusy poznania technik udzielania pierwszej pomocy.

Kurs pierwszej pomocy – jak wygląda?

Zasadniczo udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym można podzielić na kilka etapów. Na pierwszym etapie trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku i ocenić sytuację, a także podjąć próby kontaktu z osobą poszkodowaną. Ważne jest również to, by na miejsce wypadku nie mogły wejść osoby postronne, mogące zwiększyć panikę i utrudnić wykonywanie czynności ratunkowych.

Kolejnym krokiem będzie na pewno kontrola czynności życiowych osoby poszkodowanej. To od niej zależą wszystkie dalsze kroki – inaczej postąpimy z osobą nieprzytomną, cierpiącą na zaburzenia psychiczne, będącą pod wpływem środków odurzających, czy też przewlekle chorą.

Ważnym elementem kursu jest postępowanie z osobą nieprzytomną. W takim przypadku o ocaleniu życia lub zdrowia poszkodowanego często decydują cenne minuty.

Dlaczego tak ważne jest odbycie kursu pierwszej pomocy?

Przejście kursu jest niezbędne również po to, by nauczyć się zachowywać zimną krew w podbramkowych sytuacjach, co pozwoli na dużo skuteczniejszą reakcję w przypadku realnego zagrożenia. Oczywiście oprócz teorii ważne są ćwiczenia praktyczne, podczas których masz możliwość przetestować w praktyce wiedzę zdobytą podczas wykładów.

Czego można dowiedzieć się na kursie pierwszej pomocy?

Najważniejsze zagadnienia obejmują ocenę sytuacji, zasady postępowania z poszkodowanym, zapewnienie bezpiecznych warunków, a także zasady współpracy z pracownikami ochrony zdrowia. Poniżej przedstawiamy nieco bardziej szczegółowe wyjaśnienia.

Ocena sytuacji

Jest to pierwszy i kluczowy krok ku temu, by udzielić skutecznej pomocy. Zły stan poszkodowanego nie zawsze wynika z urazu fizycznego – często problem tkwi w przewlekłej chorobie lub zażyciu np. narkotyków. Dlatego też sposób postępowania w każdym z przypadków będzie nieco inny. Podczas dobrze zaplanowanego kursu udzielania pierwszej pomocy dowiesz się, jak skutecznie ocenić stan zdrowia ofiary i jak sprawnie i skutecznie pomóc.

Stworzenie bezpiecznych warunków

Nierzadko po wystąpieniu wypadku wokół wciąż istnieją niezliczone zagrożenia, mogące prowadzić do kolejnej tragedii. Musisz zatem dowiedzieć się, jak wygląda stworzenie bezpiecznych warunków do udzielania pierwszej pomocy. Konieczne może być m.in. usunięcie tłumu gapiów, odciągnięcie poszkodowanego z niebezpiecznego miejsca, czy też ustawienie odpowiedniego oznakowania, jakie stosuje się w sytuacji wypadku.

Sposób postępowania z poszkodowanym

Największym problemem w udzielaniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej jest to, że najczęściej nie jest ona w stanie współpracować. Uniemożliwia to zdobycie cennych informacji, jakie mogłyby ułatwić działania lub być przekazane ratownikom. Na tym etapie kursanci najczęściej zdobywają wiedzę z zakresu opatrywania ran, tamowania krwotoków, zabezpieczania złamań i skręceń do czasu przyjazdu pogotowia. Popularnym zagadnieniem są również zadławienia, a także sposób korzystania z ekwipunku zawartego w apteczce.

Współpraca z personelem medycznym

Udzielanie informacji pod numerem alarmowym jest nie mniej stresujące niż samo udzielanie pierwszej pomocy. Dlatego też tak ważna jest wiedza o tym, jakie informacje należy przekazać i co zrobić, jeśli osoba poszkodowana jest nieprzytomna. Pod tym zagadnieniem kryje się również nauka udzielania pomocy nie tylko w sposób doraźny, poprzez opatrywanie ran i zabezpieczanie, lecz też udzielanie wsparcia psychicznego do momentu przekazania osoby poszkodowanej odpowiednim służbom medycznym.

Dlaczego warto odbyć kurs pierwszej pomocy?

Odbycie szkolenia z pierwszej pomocy – najlepiej w formie cyklicznej w celu regularnego odświeżania nabytej wiedzy – pozwala na skuteczne ocalenie ludzkiego zdrowia, a nawet życia, co może skutecznie zmniejszyć odsetek ofiar śmiertelnych. Nabyte umiejętności gwarantują większą pewność siebie w kryzysowych sytuacjach i pozwalają uratować nie tylko współpracowników na terenie zakładu pracy.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przydać się może również w przypadku przybyłych do placówki klientów, czy też przypadkowych osób w innym, dowolnym miejscu. Odbyte kursy podnoszą również poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie, a do tego mogą pomóc poprawić renomę przedsiębiorstwa.

Firma BHP B-Service

B-Service Sp. z o.o.

ul. Sewastopolska 2, 51-203 Wrocław

NIP: 8952240017 KRS: 0000962173

REGON: 521629737

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami

Wysyłanie formularza